20.svibnja 2025
CroRIS tim: Upozorenje autorima - lažni časopisi
Poštovani,
skrećemo vam pažnju na problem objavljivanja u tzv. lažnim časopisima (engl. hijacked journals) – mrežnim stranicama koje se lažno predstavljaju kao legitimni znanstveni časopisi, koristeći njihove nazive, ISSN brojeve, vizualni identitet, pa čak i podatke o indeksiranju i članovima uredništva.
Navedeni časopisi često šalju pozive autorima putem e-pošte, nudeći brzo objavljivanje uz naizgled profesionalan postupak recenzije. Objavljivanje se najčešće naplaćuje, dok recenzentski proces ili potpuno izostaje ili je prividan, a sami radovi nisu legitimno objavljeni u priznatim časopisima.
U CROSBI-ju su evidentirani lažni časopisi u kojima su radove objavili hrvatski autori. Zapisi o tim radovima označeni su napomenom „Objavljeno u lažnom časopisu", a autorima je ponuđena mogućnost da ih zadrže u CROSBI-ju s tom oznakom ili zatraže njihovo uklanjanje.
Kako biste izbjegli objavljivanje u navedenim lažnim časopisima, preporučujemo da obratite pažnju na sljedeće:
- Provjerite domenu web-stranice i utvrdite je li riječ o službenoj stranici izdavača.
- Pazite na pozive za objavljivanje koji obećavaju neuobičajeno brze rokove ili ne traže slanje putem uredničkog sustava.
- Pregledajte prethodno objavljene radove. Niska kvaliteta, pravopisne pogreške i teme koje nisu jasno povezane s područjem časopisa mogu biti pokazatelji problema.
- Provjerite urednički odbor. Nedostatak jasnih podataka ili sumnjivi kontakti mogu biti znak za dodatnu provjeru.
- Dodatno pretražite ime časopisa u kombinaciji s izrazima poput "hijacked journal" ili "fake journal".
- Savjetujte se s knjižničarom u vašoj ustanovi.
Neovisno o sumnji na vjerodostojnost časopisa korisno je proći kroz kontrolnu listu alata
Think. Check. Submit.:
https://thinkchecksubmit.org/
Riječ je o jednostavnom i praktičnom alatu koji može biti koristan podsjetnik na ključna pitanja za razmatranje prije slanja rukopisa. Dodatne informacije o lažnim časopisima, kao i smjernice za njihovo prepoznavanje, dostupne su na našoj wiki stranici: https://bit.ly/3SHwtMa.
Preporučujemo i korištenje
Retraction Watch Hijacked Journal Checkera:
https://retractionwatch.com/the-retraction-watch-hijacked-journal-checker/
tj. popisa lažnih časopisa:
https://bit.ly/43luhPt
koji ažurira Retraction Watch tim.
Za sva dodatna pitanja, podršku ili ako primijetite zapis u CROSBI-ju koji bi mogao biti povezan s lažnim časopisom, slobodno se obratite CroRIS timu na podrska@croris.hr ili djelatnicama FGAG Knjižnice na biblioteka@gradst.hr.
CroRIS team
(D. Erceg)