Integrirani teritorijalni program (ITP) je višefondovski program, a uključuje korištenje Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) i Fonda za pravednu tranziciju (FPT) za rješavanje specifičnih problema i izazova na lokalnoj i regionalnoj razini. Cilj programa je uravnoteženi regionalni razvoj koji će se postići putem: razvoja pametnih i održivih gradova i otoka te industrijskom tranzicijom regija, gradova i otoka.
Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije
Potpora za projekte istraživanja i razvoja te razvoj tehnološke infrastrukture u svrhu razvoja prioritetnih niša grupiranih u regionalne lance vrijednosti. Potiču se strukturne promjene u regionalnim gospodarstvima kroz razvoj novih proizvoda i usluga u nišama više dodane vrijednosti. Poduzetnicima se omogućuje diversifikacija poslovanja i razvoj novih proizvoda.
Naziv projekta: |
Razvoj spojeva lijepljenih lameliranih nosača od tvrdih listača - graba (IP.1.1.03.0132) |
Naziv na engleskom: |
|
Ukupni proračun projekta: |
2.679.559,96 € |
Glavni istraživač: |
izv. prof. dr. sc. Ivana Uzelac Glavinić |
Početak projekta: |
|
Završetak projekta: |
|
Mrežne stranice: |
|
Sažetak projekta: |
Projekt se provodi u okviru Regionalnog lanca vrijednosti (RLV) Zeleni rast, Prioritetna niša Zelena gradnja S3 tematskog područja Prilagođeni i inovativni drveni proizvodi. RLV-om Zeleni rast Panonske Hrvatske želi se ojačati i revitalizirati prehrambeno-prerađivački, drvoprerađivački i metaloprerađivački sektor u osam županija Panonske Hrvatske stvaranjem održive, inovativne i otporne industrije budućnosti. Obuhvat RLV-a Zeleni rast Panonske Hrvatske, definiran je Planom kao grupacija više prioritetnih niša, a povezane poslovne aktivnosti u prvom redu provodi regionalna mreža dionika koji integriraju tokove resursa od početne faze razvoja i dizajna, nabave sirovina i ostalih ulaznih čimbenika potrebnih za proizvodnju i stavljanje na tržište te distribuciju do konačnog kupca. U okviru Zelenog rasta definirano je 5 prioritetnih niša, a predloženi projektni prijedlog provodit će se u okviru prioritetne niše Zelena gradnja, budući da se ta niša usredotočuje na zgrade koje smanjuju ili eliminiraju negativne utjecaje na okoliš. Tvrtke na koje je prioritetna ništa fokusirana bave se proizvodnjom montažnih drvenih građevina i glavnih komponenti te drvenih ploča i ostalog održivog građevinskog materijala s nižim okolišnim otiskom, a upravo to je glavna tržišna niša Prijavitelja Drvene konstrukcije d.o.o. Cilj projekta je kroz SPIN konzorcij i primjenom visokih tehnologija, uz stručnu pomoć znanstveno istraživačke organizacije, istražiti svojstva metalnih spojeva za tvrdo drvo listača, preciznije graba, kako bi se proizvodnja lijepljenih lameliranih nosača (LLN stavila u punu funkciju. Važnost uporabe lijepljenih lameliranih nosača u procesu gradnje je u tome što je sirovina za njihovu proizvodnju daleko dostupnija u odnosu na crnogoričnu građu koje nedostaje na tržištu. Zahvaljujući ranije provedenim istraživanjima članova konzorcija, danas postoje tehnička dopuštenja za proizvodnju LLN iz četinjača. Projekt se nastavlja na stručne studije i članke u stručnim časopisima koji već neko vrijeme govore kako se, radi bioraznolikosti i bolje dostupnosti sirovina, treba razviti tehnologija proizvodnje LLN iz tvrdog drveta listača (poput graba). Danas se možda u uporabi mogu pronaći gotovi proizvodi od tvrdog drveta (listača), ali budući da ne postoje razvijeni metalni spojevi između lijepljenih lameliranih nosača, u smislu tehničkih normi kod proizvodnje te ugradnje istih u objekte, oni nisu ispitani, odnosno izrađeni su bez tehničkih dopuštenja, a time i nesigurni za življenje. Krajnji cilj je razvijena metodologija pune proizvodnje LLN-a te testiranje nosača različitih veličina, kako bi se došlo do optimalnog tehničkog rješenja za spajanje LLN od graba te njihove sigurne ugradnje. Projektne aktivnosti odnose se na industrijsko istraživanje, eksperimentalno istraživanje, nabavu opreme za istraživanje i razvoj, provedbu studije izvedivosti, aktivnost upravljanja projektom te promidžbe i vidljivosti. |
Europski fond za regionalni razvoj (EFRR)
Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) jedan je od glavnih instrumenata europske kohezijske politike. Osnovan je 1975. kako bi se doprinijelo smanjenju razlika u stupnju razvijenosti europskih regija te poboljšanju životnog standarda u regijama koje su u najnepovoljnijem položaju. Posebno je usmjeren na regije koje su izložene ozbiljnim i trajnim prirodnim ili demografskim poteškoćama, kao što su najsjevernije regije s vrlo niskom gustoćom naseljenosti te otočne, pogranične i planinske regije.
Fond za pravednu tranziciju (FPT)
Fond za pravednu tranziciju (FPT) ključan je alat za pružanje pomoći područjima koje prelazak na klimatsku neutralnost najviše pogađa i za sprečavanje sve većih regionalnih razlika. Njegovi su glavni ciljevi ublažiti posljedice tranzicije financiranjem diversifikacije i modernizacije lokalnog gospodarstva te smanjenjem negativnih posljedica na zaposlenost. U tu će se svrhu iz Fonda za pravednu tranziciju podupirati ulaganja u područja kao što su digitalna povezanost, tehnologije čiste energije, smanjenje emisija, regeneracija industrijskih objekata, prekvalificiranje radnika i pružanje tehničke pomoći.
HAMAG-BICRO - Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije
Agencija pruža financijsku potporu inovativnim i tehnološki usmjerenim tvrtkama i institucijama u Hrvatskoj kroz povećanje komercijalizacije znanja i svijesti o vrijednosti inovacija te podržava transfer znanja i tehnoloških rješenja iz znanstvenog sektora u gospodarstvo.