|
|
19.listopada 2015
URBACT III - Sporazum između Grada Solina i FGAG-a
U utorak, 13. listopada 2015. godine Grad Solin i Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu potpisali su Sporazum o suradnji na provedbi projekta Growth by reconversion. Grad Solin navedeni projekt provodi u okviru međuregionalnog programa URBACT III, koji se financira sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj.
Growth by reconversion zajednički je projekt mreže europskih gradova koju čine nositelj Antwerpen (Belgija) i partneri Barcelona (Španjolska), Beč (Austrija), Dusseldorf (Njemačka), Cassoria (Italija) te Grad Solin. U prvoj fazi partneri će u suradnji sa stručnjacima iz navedenih gradova mreže analizirati i definirati razvojne potencijale Solina te dobiti jedinstvenu priliku razmjene iskustva i znanja s jednima od najrazvijenijih i najnaprednijih europskih gradova i stručnjaka po pitanju urbanog planiranja.
Naglasak je na prenamjenama napuštenih i neiskorištenih urbanih prostora, na čemu su Grad Solin i Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije već učinili iskorak suradnjom na projektu prenamjene nekadašnjeg tupinoloma u Majdanu u prostor za lokalnu zajednicu. Uspješan dijalog ostvaren je kroz organizaciju studentske arhitektonske radionice Mayday! Majdan! Mayday! koju je financirala Europske kulturne fondacija, i koja je ujedno bila poticaj Gradu Solinu da se u lipnju 2015. godine prijavi na program URBACT III.
Sporazum, koji su sklopili gradonačelnik Blaženko Boban i dekan dr.sc. Boris Trogrlić, jasno definira ciljeve i prednosti suradnje koja će se odvijati kroz razmjenu informacija i znanja te zajedničku realizaciju projektnih zadataka i aktivnosti u koordinaciji europskim partnerima. Grad Solin i i Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije tako zajednički razvijaju međunarodne odnose i novu metodologiju planiranja i upravljanja prostornim resursima. Stečena znanja partneri u konačnici mogu podijeliti s ostalim gradovima i fakultetima u Republici Hrvatskoj, ali i šire. Potpisani sporazum ujedno predstavlja primjer dobre prakse suradnje Sveučilišta i jedinice lokalne samouprave, a to je potencijal koji tek učimo koristiti.