|
|
26.travnja 2016
Terenska nastava - Neretva
Dana 20. travnja 2016. organizirana je terenska nastava za studente prve godine diplomskog studija građevinarstva u sklopu predmeta “Obalno inženjerstvo” te treće godine preddiplomskog studija iz kolegija “Luke i pomorske građevine”.
Organizatori profesori Mijo Vranješ i Veljko Srzić su se pobrinili za plan puta dok su profesor Bernardin Peroš i asistentica Ana Jeličić predvodili 66 studenata u posjet neretvanskoj dolini.
Nakon polaska sa autobusne stanice ispred Učeničkog doma u 8:00 sati krenuli su prema južnom dijelu Hrvatske. Prva stanica je bila CS Modrič gdje su studenti upoznati sa problemom Neretve.
Dolina donjeg toka rijeke Neretve specifičan je prostor površine od gotovo 12.000 ha. To je aluvijalna delta, jedna od posljednjih močvarnih staništa u Europi, okružena krškim terenima i morem. Društvene su promjene u posljednjih petnaestak godina dosta toga poremetile, pa se u nekim dijelovima sustava zbog zapuštenosti izgrađenih dijelova i zaustavljanja započetih radova stanje znatno pogoršalo. Dovedeno je u pitanje i dugogodišnje odslanjivanje melioriranoga područja (tla i vode) jer su istraživanja i mjerenja pokazala da se cijelo područje postupno ponovno zaslanjuje. Jedina je učinkovita mjera protiv te pojave dovođenje dovoljne količine svježe nezaslanjene vode koja će potisnuti more iz vodonosnika i površinskih vodotoka.
Također, domaćini su prezentirali rješenje problema koje bi se trebalo izvesti u bliskoj budućnosti. Morska voda svojim djelovanjem na slatku djeluje nepovoljno koje za posljedicu ima nedovoljne količine pitke vode kao i vode potrebne za navodnjavanje biokulture cijelog područja. Kao zadnja stvar koju se posjetilo u tom području je brodska prevodnica koja nažalost nije obnavljana preko 40 godina.
Sljedeća destinacija bio je Opuzen i ustava na Maloj Neretvi. Studentima je objašnjeno kako ustava radi i prikazan je manevar otvaranja.
Slijedio je posjet luci Ploče gdje su studenti upoznati sa tehnologijom građenja dokova za rasuti teret te je voditelj gradilišta detaljno opisao načine temeljenja. S obzirom na tlo koje samo od sebe ne bih moglo podnijeti opterećenja koja će djelovati na zadano područje u budućnosti, izvršeno je temeljenje putem šljunčanih pilota velikih promjera i velikih dubina ukapanja. Također je objašnjeno kako se rasuti teret mora tretirati nakon postavljanja na zadanu podlogu određenim prskanjem koje će spriječiti odnošenje rasutog terete u vrijeme jačih vjetrova.
Pokazana su mjesta vodilica koja će materijal sa brodova prebacivati na kopno kao i dio koji pokazuje mjesto vodilica koje bi radile u suprotnom smjeru s druge strane koje u ovoj fazi gradnje neće biti izvođene. Ukoliko kapacitet u budućnosti premaši kapacitet luke predviđa se proširenje dokova.
Na obližnjem gradilištu nalaze se vitke konstrukcije, odnosno silosi za naftne derivate koje su također bili zanimljivi za posjetiti. Studenti su upoznati sa svim opterećenjima na koje oni moraju biti dimenzionirani kao i princip rada jednog takvog sklopa. Detaljnije je objašnjen sigurnosni pristup u fazi korištenja.
Kako studenti ne bi ostali gladni pobrinula se firma koja je financirala ručak u gradu Ploče, te im se ovim putem još jednom zahvaljujemo.
Dobrodošla pauza u Pločama napunila je energiju za daljnji posjet zahvata vode Prud i CS Prud te su studenti upoznati sa sustavom vodoopskrbe Pelješca, Mljeta, Lastova i Korčule.
Nakon poučnih stvari koje su studenti ponijeli sa ovakvog tipa nastave krenuli su prema Splitu.
Kao šlag na kraju atmosfera u autobusu je bila vesela i raspjevana te je tako brže i zabavnije prošlo putovanje do zadnjeg odredišta.
Oko 19:30 studenti su se vratili u Split bogatiji za znanja koja će im pomoći u boljem razumijevanju fakultetskog gradiva.