|
|
15.studenog 2016
Terenska nastava - HE Čapljina i Mostar
Dana 11. studenog 2016. organizirana je terenska nastava za studente prve godine sveučilišnog diplomskog studija Građevinarstvo u sklopu predmeta “Hidrotehničke građevine” te druge godine diplomskog studija iz kolegija “Iskorištenje vodnih snaga”.
Organizatori asistentica Ana Jeličić i prof. dr. sc. Roko Andričević su se pobrinuli za plan puta i predvodili 33 studenta u posjet hidroelektranama Čapljina i Mostar.
Nakon polaska sa autobusne stanice ispred Učeničkog doma u 7:00 sati krenuli su autoputom prema području lokacije terenske nastave u susjednu BiH. Prva stanica je bila RHE Čapljina gdje su studenti upoznati sa konceptom i načinom rada hidroelektrane.
RHE Čapljina je reverzibilna pumpno-akumulacijska hidroelektrana sa vlastitim prirodnim dotokom u gornji kompenzacijski bazen Hutovo. Elektrana koristi vode vlastitog slivnog područja nizvodno od brane Gorica do gornjeg kompenzacijskog bazena Hutovo i preljevne vode međudotoka između brane Grančarevo i brane Gorica kao i ispuštene vode iz akumulacije Bileća. Osim vlastite proizvodnje u turbinskom radu PHE Čapljina može obavljati i druge funkcije važne za elektroenergetski sistem. Elektrana je puštena u pogon 1979. godine. Do 1992. godine PHE Čapljina je radila u sistemu Hiroelektrana na Trebišnjici, a od 1992. godine elektrana je u sistemu Elektroprivrede HZHB Mostar.
Sljedeća destinacija bila je HE Mostar. Studentima je objašnjen koncept i način rada hidroelektrane. Hidroelektrana Mostar je pribranska hidroelektrana koja se nalazi 6 km sjeverno od grada Mostara. Hidroelektrana je izgrađena kao posljednja u nizu elektrana na Neretvi, a u sklopu projekta Srednja Neretva iz 1953.godine. Istražni radovi počeli su 1977., a hidroelektrana je građena u vremenu od 1983. do 1987.. Za vrijeme Domovinskog rata, elektrana je bila potpuno devastirana, da bi nakon rata bila sanirana i ponovno puštena u pogon 1997. Za vrijeme rata, bila je jedina veza između lijeve i desne obale Neretve. Hidroelektranom upravlja i održava ju Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne.
Nakon obilaska hidroenergetskih postrojenja studentima i nastavnicima u pratnji organiziran je ručak.
Polazak prema Splitu bio je u 18:00 sati. Oko 21:00 sat studenti su se vratili u Split bogatiji za znanja koja će im pomoći u boljem razumijevanju visokog obrazovanja.