10.prosinca 2020
FGAG na Europskoj noći istraživača
Naš je Fakultet ove godine, unatoč pandemiji, sudjelovao u obilježavanju Europske noći istraživača u organizaciji Sveučilišta u Splitu s ukupno tri različite radionice, dvije za učenike srednjih škola i jednom za studente Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu. Na radionicama, koje su održane virtualnim putem, sudjelovalo je više od 40 učenika i 30 studenata.
U nastavku vam donosimo kratki pregled realiziranih radionica.
Jeste li znali da se godišnje proizvede više od 350 milijuna tona plastike na globalnoj razini i da se procjenjuje kako više od 8 milijuna tona svake godine završi u našim morima?
Učenicima izbornog predmeta Politika i gospodarsko 4. Gimnazije Marko Marulić iz Splita, održana je radionica o plastici u Sredozemnom i Jadranskom moru u kojoj su, uz osnovne informacije, suvremene znanstvene spoznaje i aktualne podatke, prezentirane Europske i nacionalne politike vezane uz otpad u moru te naši Interreg projekti NET4mPLASTIC i Plastic Busters MPAs. Učenicima je prikazan i video o problematici otpada u moru i projektima.
Pogledajte kratki video o plastici u morima i projektima Katedre za privrednu hidrotehniku ovdje.
Jeste li znali da osoba koja živi u Splitu dnevno u prosjeku potroši, na izravan ili neizravan način, čak 6.000 litara vode?
Za učenike programa Gimnazija za održivi razvoj Škole za dizajn, grafiku i održivi razvoj iz Splita, održana je radionica o upravljanju urbanim otpadnim vodama u sklopu koje je prezentiran naš Interreg projekt AdSWiM. Kroz radionicu učenici su se upoznali s osnovnim informacijama o važnosti vode, njezinoj zaštiti, pravilnim i održivim upravljanjem, te inovativnim tehnologijama pročišćavanja otpadnih voda, u svrhu poboljšanja kvalitete Jadranskog mora i obalnog područja. Nakon toga učenicima je prikazan video projekta AdSWiM. Radionica je završila informativno zabavnom igrom.
Pogledajte kratki infografički video projekta AdSWiM ovdje.
Jeste li znali da uz dovoljnu količinu kisika, svjetlosti i prisutnosti mikroorganizama voda ima svojstvo autopurifikacije?
Studenti Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, imali su prilike sudjelovati na radionici o razvoju tehnologije za procjenu autopurifikacijskih sposobnosti priobalnih voda u sklopu našeg CAAT projekta FGAG koordinira projekt „CAAT (eng. Coastal Autopurification Assessment Technology) – Razvoj tehnologije za procjenu autopurifikacijskih sposobnosti priobalnih voda“, zajedno s partnerima – Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, Prirodoslovno-matematičkim fakultetom u Splitu i Institutom za oceanografiju i ribarstvo (IZOR).
Pogledajte kratki video o projektu ovdje.