|
|
29.listopada 2024
Predstavnici FGAG-a sudjelovali na kick-off sastanaku projekta MoWaCLIM u Metkoviću
U Metkoviću je 23. listopada 2024. održan uvodni sastanak projekta MoWaCLIM u organizaciji vodećeg partnera, Dubrovačko-neretvanske županije. Uz Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu, partneri na projektu su i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanske županije/kantona te Javno poduzeće Park prirode Hutovo.
Cilj projekta je očuvati i ojačati poljoprivrednu proizvodnju, koja je, nakon turizma, druga najvažnija gospodarska grana u ovom području. Projektom će se uspostaviti sustav prikupljanja i praćenja podataka o utjecaju zaslanjenja donjeg toka rijeke Neretve i njezinih pritoka na poljoprivredne kulture i biološku raznolikost u svrhu minimiziranja negativnih utjecaja klimatskih promjena na poljoprivrednu proizvodnju i povećanje otpornosti poljoprivredne produktivnosti na utjecaje klimatskih promjena.
Sastanak, na kojem su sudjelovali i predstavnici FGAG-a, je otvorio Vladimir Mojmir, predstavnik Grada Metkovića, koji je u ime gradonačelnika Dalibora Milana, pozdravio sudionike. Ravnateljica Regionalne razvojne agencije DUNEA, Melanija Milić, izrazila je zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom s projektnim partnerima u pripremi i provedbi projekata koji nastoje ponuditi rješenja za sveprisutne probleme klimatskih promjena, osobito u poljoprivrednoj proizvodnji.
U stručnom dijelu sastanka, Iva Aljinović s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu govorila je o genezi zaslanjenja područja delte Neretve od 60-ih godina 20. stoljeća, dok je dr. sc. Tvrtko Jelačić iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu izlagao o inventarizaciji doline Neretve i utvrđivanju svojstava biljnog materijala ovisno o salinitetu. Predstavnici projektnih partnera iz Bosne i Hercegovine, prof. dr. sc. Svjetlana Stanić Koštroman i dr. sc. Irena Rozić, održali su predavanje o održivom upravljanju vodama u kontekstu višestrukih stresora u vodenim ekosustavima te o praćenju bioraznolikosti kao pokazatelja utjecaja klimatskih promjena.
Projekt, ukupne vrijednosti 1.514.937,44 €, sufinanciran je Programom prekogranične suradnje INTERREG IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora u iznosu od 85%. Provedba je započela 1. rujna 2024. i trajat će do 31. kolovoza 2027.