|
|
27.studenog 2024
7. manifestacija 50 godina Splita 3: Projekcija filma i razgovor s arhitektom
U okviru 7. manifestacije 50 godina Splita 3, u subotu 30. studenoga 2024. godine s početkom u 18:00 sati, u prostorijama Hrvatsko-francuske udruge Alliance Française Split u Marmontovoj 3 u Splitu, održati će se projekcija filma Uzavreli grad iz 1961. godine kojega je režirao Veljko Bulajić i razgovor s Borisom Britvarom, arhitektom i aktivistom iz Zenice.
O FILMU
Neposredno nakon Drugog svjetskog rata u Jugoslaviji dolazi do radikalne promjene prostora i društva potaknutih primarno industrijalizacijom i urbanizacijom. U Zenici se okuplja velik broj ljudi sa zadatkom izgradnje visoke peći, odnosno Željezare. Kroz izgradnju peći i transformaciju Zenice u grad ogledaju se širi društveni procesi emancipacije žena i seljaka kroz stvaranje radničke klase. Uzavreli grad kritika svrstava u sam vrh Bulajićevog opusa, a s vremenom je film dostigao i status filmskog klasika.
O TEMI RAZGOVORA
U kojoj mjeri je ulaganje u širenje proizvodnje Željezare Zenica nakon Drugog svjetskog rata uvjetovalo razvoj grada? Na koje sve načine je Željezara gradila grad? Koja je uloga Juraja Neidhardta, koji u Bosnu dolazi iz Le Corbusierovog ateljea, u procesu urbanizacije Zenice? Što je danas vidljivo od Neidhardtove ostavštine, a što od Željezare koja je gradila grad?
ŽIVOTOPIS BORISA BRITVARA
Boris Britvar rođen je u Zenici gdje i danas živi i radi.
Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu 1984. godine, kao stipendist Željezare Zenica. U Željezari Zenica se i zaposlio.
1989.godine pokreće vlastiti projektni ured.
Od 2000. do 2001. godine je pomoćnik gradonačelnika grada Zenice, za resor urbanizma.
Od 2001. do 2003. godine je Federalni ministar za prostorno uređenje i zaštitu okoliša i priprema prvi zakon o Prostornom uređenju i građenju Federacije BiH, pokreće izradu Prostornog plana Federacije BiH, predvodi tim na izradi državne Strategije zbrinjavanja otpada na temelju koje je u suradnji sa World Bank u BiH izgrađeno više regionalnih deponija.
Autor je niz projekata javnih, poslovnih i stambeno-poslovnih zgrada u Zenici i BiH, ali i aktivist koji svojim djelovanjem ne posustaje u obrani važnih arhitektonskih djela i urbanističkih poteza.
Od 2020. godine angažiran je na Politehničkom fakultetu, Odsjek građevinarstvo kao stručnjak iz prakse na predmetu Zdravo urbano okruženje.
Organizator ove projekcije i susreta s arhitektom je Udruga za istraživanje urbanističke teorije i prakse INOVA.
Pozivamo Vas da nam se pridružite!
(V. Kukoč, D. Erceg)