DEEP-SEA – Razvoj planiranja energetske učinkovitosti i mobilnih usluga marina na Jadranskoj obali
Sažetak i opći cilj
Ukupni proračun projekta: 2.511.567,50 €
Trajanje projekta: 01.01.2019. - 31.12.2022.
Voditelj ispred FGAG-a: dr. sc. Nikša Jajac
Nautičke marine (luke za jedrilice i glisere) diljem Jadranske obale i otoka glavna su turistička središta za dolazne i odlazne tokove mobilnosti. Marine se nalaze diljem Jadranske obale, donose značajan broj različitih vrsta tokova mobilnost i prijevoza unutar i izvan samih marina koji imaju izrazito negativnim utjecaj na okoliš poput emisija CO2, onečišćenja bukom i prometnih zastoja. Cestovni i pomorski prijevoz najčešći su, ali i najzagađujući načini prijevoza, dok se drugi načini prijevoza, manje štetni za okoliš, rijetko upotrebljavaju.
Javna uprava i operatori mobilnosti postigli su mnogo toga u sektoru mobilnosti razvojem, promidžbom i provedbom usluga prijevoza s niskim ili nikakvim negativnim učincima poput električnih vozila (e-vozila) i brodova (e-brodova), punionica za električna vozila (ECS-a), najma i dijeljenja električnih vozila. Doduše, ovakve su usluge rijetko kad ponuđene u nautičkim marinama, koje većinom nude usluge koje dosta onečišćuju okoliš, poput najma automobila i motocikla s endotermičkim motorom, dok ih manji broj nudi ekološki održive usluge poput najma bicikla ili dijeljenja automobila. Osim toga, navedena ekološki održiva rješenja rijetko su kad i integrirana u jedinstvenu ponudu. Ponudom sustavnijih, integriranijih i višemodularnih usluga prijevoza može se učinkovito suočiti s izazovom smanjenja utjecaja aktivnosti prijevoza u području oko marina na okoliš.
DEEP-SEA se bavi problematikom prevladavajućeg korištenja jednim prijevoznim sredstvom (automobilom), vrlo zagađujućeg pomorskog prijevoza (plovila s endotermičkim motorima) i ograničene integracije ponuđenih usluga mobilnosti u navedenom sektoru. Ovaj Projekt razvojem terenski ispitanog modela temeljenog na znanstvenim dokazima želi poduprijeti operatore mobilnosti i državnu upravu u planiranju i provedbi održive mobilnosti. Planiranje će povećati ponudu energetski učinkovitih usluga mobilnosti, uglavnom električnog i dijeljenog prijevoza, te će navesti marine da se pobrinu za rastuću potražnju punionica za električne brodove.
Uspostavljena je suradnja s važnim dionicima koji uključuju operatore mobilnosti, gospodarske komore, javne uprave i tri sveučilišta u Jadranskoj regiji. Partneri su odabrali četiri pilot područja za njima prilagođene investicijske planove kako bi se testirale nove usluge i proizvodi. Uvest će se IKT aplikacija kojom će se omogućiti korisnicima pronalaženje usluga održive mobilnosti na karti, pristup istima, rezerviranje i plaćanje. Aplikacija će predstavljati jedinstven mrežni portal za promicanje ponude održive mobilnosti putem kojih će se usluge širiti i na druga mjesta na Jadranu. Također će se definirati smjernice za razradu interventnih i investicijskih planova vezanih za usluge mobilnosti te će se pokrenuti prekogranična mreža kako bi se replicirali pozitivni učinci usluga održive mobilnosti razvijeni ovim projektom.
Specifični ciljevi
- Poboljšati nadležnost operatera mobilnosti i javnih uprava u planiranju i provedbi energetski učinkovite mobilnosti.
- Povećati ponudu za inovativnim i održivim mobilnim uslugama za putnike u marinama.
- Povećati suradnju između marina na Jadranskoj obali po pitanju održive i energetski učinkovite mobilnosti.
Glavne aktivnosti
- Izrada cjelovitog prikaza najboljih raspoloživih tehnoloških i organizacijskih rješenja o energetskoj učinkovitosti i održivoj mobilnosti za obalnu i nautičku mobilnost .
- Izrada investicijskog modela s naglaskom na značajke i usluge za poboljšanje dostupnosti marina od/do kopnene strane i od/do morske strane.
- Ažuriranje vizija postojećih usluga mobilnosti u pilotskim mjestima marina s analizom potrošnje energije te izradom polazne crte za definiranje buduće potrošnje energije i smanjenjem emisija.
- Izrada metodologije praćenja i mjerenja pilotnih mjesta marina kako bi se osigurala usklađenost s projektnim i programskim ciljevima.
- Instalacija električnih punionica, e-vozila (automobili, bicikle, motori), e-brodova, e-postolja za bicikle, mikrogridova.
- Izrada modela interventnih i investicijskih planova vezanih za usluge mobilnosti na temelju rezultata pilot-projekata i znanstvenih spoznaja, testiranih na terenu.
- Izrada IKT aplikacije za komunikaciju između marina i krajnjih korisnika te za promicanje i mapiranje usluga održive mobilnosti.
Očekivani rezultati
Svrha je projekta poboljšati postojeće usluge mobilnosti marina i pretvoriti ih u ekološki prihvatljive i energetski učinkovite sustave s niskom ili nultom razinom emisija ugljika. Planirani rezultati projekta su:
- Poboljšane usluge održive mobilnosti i povezanosti putnika nautičkim marinama diljem Jadranske obale.
- Povećanje nadležnosti donositelja odluka i operatera u daljnjem razvoju ekološki održivih usluga mobilnosti na Jadranskoj obali i unutrašnjosti za putnike.
- Integrirano upravljanje, suradnja i umrežavanje između operatera mobilnosti, sveučilišta i javnih ustanova s obje strane Jadranskoga mora.
Nositelj projekta je agencija ARIES. Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu jedan je od pet projektnih partnera iz Hrvatske (Sveučilište u Rijeci, Županijska lučka uprava Krk, Općina Malinska-Dubašnica, Javna ustanova RERA S.D. i H.L. Dvorac) i četiriju iz Italije (Sveučilište u Trstu, Gospodarska komora u Foggii8, Grad Andria, Regija Apulia). FGAG je zadužen za realizaciju Radnog paketa 4 – Piloti: mala tehnološka ulaganja, instalacije opreme i pokretanje novih usluga.
Projekt se financira u okviru Programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija – Hrvatska 2014.-2020. Ukupna je vrijednost projekta 2.511.567,50 EUR, od čega se 85 % financira iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj. Predviđeno je trajanje projekta do 30. lipnja 2021. godine.
web.archive.org poveznica na stranicu projekta DEEP-SEA