Interreg projekti

 

Plastic Busters MPAs: Očuvanje biološke raznolikosti od plastike u zaštićenim morskim područjima na Mediteranu

 

Ukupni proračun projekta: 5.055.000 €

Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj s 4.296.000 €

Trajanje projekta: 16.04.2018. - 30.06.2022.

Voditelj ispred FGAG-a: dr. sc. Roko Andričević

 

Središnji problem

Sredozemno more je jedno od najviše pogođenih otpadom. Prijetnje otpada u moru životinjama i ekosustavima sve se više problematiziraju u znanstvenoj literaturi, s utjecajem koji varira od upletenosti i gutanja, preko akumulacije i povećanja toksičnosti oslobođenih iz plastike, do oštećenja bentoskih staništa i vrsta.

Regionalni plan za upravljanje morskim otpadom na Mediteranu unutar Barcelonske konvencije i Okvirna direktiva o pomorskoj strategiji Europske unije pomogli su da stvari krenu u pravom smjeru. Ipak, predstoji dug put prema provedbi političkih obveza i učinkovitom smanjenju otpada u moru i rizicima koje on predstavlja za mediteranske morske životinje.

 

Tko smo mi?

Plastic Busters MPA okuplja 15 provedbenih partnera i 17 pridruženih partnera iz 8 zemalja, Albanije, Cipra, Hrvatske, Francuske, Italije, Grčke, Slovenije i Španjolske.

Upoznajte naš tim i pridružene partnere:

https://plasticbustersmpas.interreg-med.eu/our-story/who-we-are/

 

Što radimo?

Plastic Busters MPAs pruža sveobuhvatan, višestruki i koordinirani pristup borbi protiv otpada u moru u mediteranskim pelagijskim i obalnim morskim zaštićenim područjima prema zdravim morskim ekosustavima.

Plastic Busters MPA se bavi cjelokupnim ciklusom upravljanja otpadom u moru!

MJERE PROTIV OTPADA U MORU u priobalnim i pelagijskim morskim područjima na Sredozemlju:

USKLAĐENO PRAĆENJE

Definiranje i testiranje usklađenih metodologija praćenja otpada u moru u pelagijskim i obalnim morskim zaštićenim područjima

UTVRĐIVANJE UTJECAJA

Procjena utjecaja otpada u moru na bioraznolikost

IDENTIFIKACIJA ŽARIŠNIH TOČAKA

Razrada projekcijskog modela za identifikaciju područja akumulacije otpada u moru u priobalnim i morskim zaštićenim područjima

MJERE PREVENCIJE I UBLAŽAVANJA

Razvijanje regionalnih smjernica za potporu akcija replikacije na temelju naučenih lekcija iz 10 demo prikaza mjera za otpad u moru

RAZVIJANJE KAPACITETA I TRANSFER ZNANJA

Implementacija svrsishodnog prijenosa znanja i uspostavljanje mehanizama kapitalizacije i replikacije za djelotvorne i kontinuirane akcije protiv otpada u moru

IZRADA PLANA ZA ZAJEDNIČKO UPRAVLJANJE

Osiguravanje primjene rezultata projekta putem zajedničkog plana upravljanja koji će osnažiti upravitelje zaštićenih morskih područja, donosioce odluka i druge dionike da poduzmu koordinirane i ciljane akcije protiv morskog otpada

 

 

Što želimo postići?

Krajnji je cilj Projekta poboljšati zaštitu staništa i vrsta u pelagijskim i obalnim morskim zaštićenim područjima kroz ciljano praćenje i procjenu, prevenciju i ublažavanje. To se postiže ubrzanjem prijenosa znanja, umrežavanjem morskih zaštićenih područja te sinergijom s europskim i mediteranskim procesima upravljanja.

Plastic Busters MPA je projekt financiran u okviru programa Interreg MED koji za cilj ima održavanje biološke raznolikosti i očuvanje prirodnih ekosustava u obalnim morskim zaštićenim područjima konsolidiranjem mediteranskih napora protiv otpada u moru.

Projekt podrazumijeva aktivnosti koje se odnose na cijeli ciklus upravljanja otpadom u moru, od praćenja i procjene, do prevencije i ublažavanja.

Projekt koristi multidisciplinarnu strategiju i zajednički okvir djelovanja koji je razvijen u okviru inicijative Plastic Busters, koju vode Sveučilište u Sieni i Mreža rješenja za održivi razvoj (Sustainable Development Solutions Network). Ova inicijativa definira prioritetne aktivnosti potrebne za rješavanje problema otpada u moru u Sredozemlju i označena je u okviru Unije za Mediteran 2016., prikupljajući političku potporu 43 euro-mediteranske zemlje.

 

web.archive.org poveznica na stranicu projekta Plastic Busters MPAs