Interreg projekti

 

 

SWAMrisk - Monitoring i upravljanje podzemnim vodama za potrebe prevencije rizika od suša u obalnim sustavima

 

Program: Interreg Italija Hrvatska 2021.-2027.
Vodeći partner: Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu
Partneri: Regija Veneto, M3e s.r.l., Razvojna agencija Dubrovačke županije – DUNEA, Hrvatske vode, AEQUUM d.o.o., Land Reclamation Authority Adige Euganeo, Consiglio Nazionale delle Ricerche – CNR
Ukupni proračun projekta: 2.194.420  €
Trajanje projekta: 01.04.2024. - 30.09.2026.
Voditelj ispred FGAG-a: Dr. sc. Veljko Srzić

 

Klimatološke suše evidentan su problem današnjice koji pogađa naseljena, turistički orijentirana i poljoprivredno aktivna područja obalna područja Jadranskog mora. Kada se u obzir uzme jednostavna misija održive poljoprivrede – osigurati dovoljnu količinu vode odgovarajuće kakvoće tijekom godine – onda se vrlo lako dolazi definicije zahtjevnog problema, kako suficit svježe vode u kišnom razdoblju koristiti u razdoblju suše?


Uzimajući u obzir dodatne mehanizme klimatskih promjena poput podizanja razine mora, pojavu sve većeg broja ekstrema u ostvarenoj/neostvarenoj oborini, globalni porast temperature zraka, promjene u prirodnom hidrološkom režimu vodotoka i termohalinskih svojstava mora, pitanje održivog upravljanja vodnim resursima u obalnim sustavima postaje prioritetan izazov.


U uvjetima deficita svježe vode za održivu poljoprivrednu proizvodnju, provedbom projekta SWAMrisk ulažu se dodatni napori u istraživanju i pronalaženju ležišta svježe vode u podzemnim formacijama vodonosnog sustava čime se potencijalno podiže otpornost istih i minimizacija štetnog djelovanja klimatskih promjena što je glavni cilj projekta.


Projektom su obuhvaćena dva pilot područja, jedno u području Venecijanske lagune i rijeke Po u Italiji te drugo u području delte rijeke Neretve u Republici Hrvatskoj, oba izložena istovremenom djelovanju intenzivne intruzije morske vode u uvjetima klimatskih promjena.

 
Glavni ishodi i doprinosi projekta rješenju problema temelje se na provedenim terenskim istraživanjima, prekograničnoj suradnji i iskustvima te postignućima projekta. “Hydro-cloud” baza podataka predstavlja „open source“ bazu koja objedinjuje sve relevantne podloge i rezultate projekta čime se problem približava široj znanstvenoj zajednici izvan programskog područja. Osim toga, generira se i u upotrebu pušta novi protokol procjene rizika od zaslanjenja voda u obalnim područjima kojim se objedinjuje modelske analize, rezultate istražnih radova, klimatološke uvjete i sl. U konačnici, definiraju se i pripremaju za implementaciju kratkoročne i dugoročne adaptacijske mjere s ciljem ublažavanja štetnog učinka klimatskih promjena u pilot područjima. Pod kratkoročnim mjerama podrazumijevaju se poboljšanja upravljačkih kapaciteta vodnim resursima i tehnički protokoli dok se pod dugoročnim mjerama obrađuju utjecaji klimatskih promjena, definiraju dugoročni zahtjevi za vodom kao i raspoloživost vode za korištenje u dubljim lito-stratigrafskim jedinicama.