O znanstvenom radu na Fakultetu

Znanstveno-istraživačka djelatnost je od osnivanja Fakulteta 70-tih godina prisutna kao glavni pokretač razvoja studijskih programa i znanstveno-istraživačke infrastrukture Fakulteta. Znanstvena prepoznatljivost Fakulteta u 21. stoljeću očituje se u razvoju jedanaest specijaliziranih laboratorija koji su opremljeni novom znanstveno-istraživačkom opremom u vrijednosti od 40 milijuna kuna kao i novim organizacijskim ustrojem u smislu izdvajanja znanstvenog rada Fakulteta kao zasebne organizacijske strukture. Dosadašnje znanstvene reference u smislu odobrenih znanstvenih projekata financiranih od strane Europske unije i republike Hrvatske svrstavaju Fakultet među vodeće fakultete iz područja tehničkih znanosti u Hrvatskoj i regiji. Znanstveni rad je u uskoj svezi sa stručnim radom kojeg provodi Fakultet što je rezultiralo ne samo relevantnošću znanstvenog djelovanja, nego i projektiranjem i izgradnjom velikog broja značajnih građevinskih objekata i zahvata zbog čega Fakultet predstavlja instituciju koja je oslonac stručne i znanstvene izvrsnosti u gospodarstvu i privredi. Nakon 50 godina djelovanja Fakultet se, pored izuzetno razvijene mreže istraživača iz područja tehničkih znanosti, polako razvija i u provođenju istraživanja u interdisciplinarnom području znanosti koje kombinira polja arhitekture i geodezije u više različitih interdisciplinarnih istraživačkih tema.

Djelatnici FGAG-a uključeni su u realizaciju značajnih međunarodnih i domaćih znanstvenih studija i projekata. Iz različitih je područja u svjetski priznatim časopisima i publikacijama objavljen veliki broj znanstvenih članaka te je održano mnogo predavanja i prezentacija na međunarodnim kongresima. Mnogi nastavnici FGAG-a nositelji su značajnih domaćih i međunarodnih odlikovanja, nagrada i priznanja za uspješan znanstveni, nastavni i stručni rad, te dobitnici važnih arhitektonskih natječaja. FGAG za svoje djelatnike i studente organizira niz aktivnosti, kao što su javna, znanstvena i stručna predavanja, javne diskusije i tribine, različiti tečajevi te športske i kulturne aktivnosti.

Strategija znanstvenoistraživačke djelatnosti FGAG-a je u skladu s donesenim nacionalnim i EU strateškim dokumentima čime Fakultet doprinosi razvoju društva i jadranske regije RH.

Znanstveno-istraživačka strategija FGAG 2021.-2025. u području tehničkih znanosti

Znanstveno-istraživačka strategija FGAG 2021.-2025. u interdisciplinarnom području znanosti


Misija

FGAG je znanstveno-nastavna sastavnica Sveučilišta u Splitu koja odgovara potrebama društvene zajednice u području visokog obrazovanja, znanstvene, stručne i umjetničke djelatnosti u skladu sa zakonom i svojim statutom. U okviru djelatnosti visokog obrazovanja organizira i izvodi sveučilišne i stručne studije kvalitetom usklađene sa standardima europskog prostora visokog obrazovanja. Pri tome ishodi učenja koji se postižu završetkom studijskih programa jasno odražavaju društvene potrebe i predstavljaju kompetencije potrebne za uključenje na tržište rada ili nastavak obrazovanja, te odgovaraju opisnicama razine Hrvatskog kvalifikacijskog okvira HKO (pa time i EKO-a, kvalifikacijskog okvira EHEA-e) na kojoj se programi izvode. U definiranju ishoda učenja sukladno HKO-u FGAG djeluje u skladu sa zahtjevima struke i međunarodno priznatim standardima za određenu struku (profil kvalifikacije), te osigurava suvremenost programa. Posebno za reguliranu profesiju arhitekture i urbanizma, gdje su odgovarajućom EU Direktivom o priznavanju stručnih kvalifikacija definirana znanja i vještine koje mora osigurati sveučilišno obrazovanje arhitekata, kroz proces tzv. Notifikacije proveden 2016. godine studijski programi arhitekture i urbanizma FGAG su stekli priznanje kvalitete na europskoj razini.

FGAG je promotor znanstvenih istraživanja u području tehničkih znanosti u poljima koje su u najširem smislu vezane uz građevinarstvo, arhitekturu, geodeziju i geoinformatiku s težnjom da odgovori na sve društvene izazove u navedenim područjima. Trenutni društveni izazovi zahtijevaju uključenje i drugih područja znanosti u svrhu razvoja i promocije postojećih i novih, međunarodno aktualnih znanstveno-istraživačkih tema Fakulteta.

FGAG ulaže napore u ostvarivanju kolaborativnih i međunarodno kompetitivnih EU i drugih projekata te osim suradnje s najvećim tvrtkama u regiji i EU surađuje i s lokalnim državnim tijelima i na taj način promiče svoju ulogu u društvu (znanstveno-istraživački projekti s gospodarstvom i dr.). Jedan od općih strateških ciljeva Fakulteta je da svojom kvalitetom ostvari međunarodnu prepoznatljivost. U tom smislu potiču se aktivnosti koje vode uključivanju naših studenata i nastavnika u europski i svjetski obrazovni i istraživački prostor. Potiče se međunarodna mobilnost i suradnja, razvoj međunarodnog znanstvenog časopisa u izdanju Fakulteta, te kontinuirani razvoj doktorskog studija koji će omogućiti veću internacionalizaciju studija i istraživanja.

Kako je glavna uloga Fakulteta odgovarati aktualnim potrebama i ciljevima društva, jedna od bitnih strateških odrednica je i promicanje cjeloživotnog učenja u poljima građevinarstva, arhitekture, geodezije i temeljnih tehničkih znanosti unutar područja tehničkih znanosti te unutar interdisciplinarnog područja znanosti posebno njegova polja projektni menadžment kao i svih kombinacija prethodno spomenutih graditeljskih polja s drugim njima tematski podržavajućim znanstvenim poljima i područjima. Fakultet trenutno ima 3 licencirana programa koja spadaju u skupinu cjeloživotnog učenja koji su, sukladno pravilnicima, podložni stalnim izmjenama i dopunama u skladu s potrebama. U postizanju svih strateških ciljeva Fakultet teži neprekidnom i sustavnom unaprjeđenju svih područja djelovanja: uspostavi, organizaciji i izvođenju studijskih programa, povećanju učinkovitosti u obrazovnom i znanstveno istraživačkom procesu, povezivanju obrazovne, znanstveno-istraživačke i stručne djelatnosti, kao i izgradnji i unaprjeđenju unutarnje organizacije u skladu sa ESG standardima.


Vizija

FGAG će biti prepoznatljiv po svojim visokim standardima u znanstveno-istraživačkom, nastavnom i umjetničkom radu te utjecaju rezultata na tehnološki i kulturološki razvitak društva. Njegova prepoznatljivost u znanstveno-istraživačkom smislu se ogledava kroz rad na postizanju obaveznih, općih i specifičnih ciljeva znanstveno-istraživačkih i umjetničkih projekata FGAG (11 znanstveno-istraživačkih i umjetničkih projekata Fakulteta – ZIU projekti) koje će postići međunarodnu prepoznatljivost u svojim područjima istraživanja.

FGAG će biti vodeći promicatelj kolaborativnog istraživanja na regionalnoj i nacionalnoj razini koje uključuje gospodarstvo, akademsku zajednicu te državna tijela i institucije. Istraživači, nastavnici koji su zaposleni na fakultetu, kao i studenti koji pohađaju studijske programe težiti će međunarodnoj prepoznatljivosti unutar svojih istraživačkih disciplina kroz rad u novoopremljenim istraživačkim laboratorijima, suradnju s drugim istraživačkim ustanovama i publiciranje znanstvenih radova. U suvremeno opremljenim i tehnološki naprednim laboratorijima realiziranim kroz projekt INFRA studentima će biti omogućeno brže uključivanje u nastavne i istraživačke procese, znanstvenicima olakšan pristup europskom i svjetskom istraživačkom prostoru uz sudjelovanje u međunarodnim timovima i angažiranje na kompleksnijim istraživanjima, dok će partneri iz gospodarstva unutar i izvan RH moći provoditi ciljana primijenjena istraživanja, razvijati nove proizvode, modele i usluge te provjeravati inovativne koncepte i mogućnosti transfera tehnologije.

Povećanje mobilnosti nastavnika i studenata doprinijet će stjecanju novih iskustava u području obrazovanja i znanstvenih istraživanja, stvaranju visokokvalificiranog kadra za znanstveni, nastavni i umjetnički rad te prilagodbi zahtjevima tržišta rada zemalja unutar Europske unije. Znanstveno-nastavni potencijal FGAG bit će prilagodljiv dinamičnom okruženju i pružati mogućnost modificiranja te uvođenja novih kvalitetnih studijskih programa i interdisciplinarnih studija (i  interdisciplinarnih istraživanja) koji su od značaja za regionalni i nacionalni razvoj.

U svjetlu suvremenih pristupa na početku 21. stoljeća, gdje se znanje promatra u trokutu obrazovanja, istraživanja i inovacija, FGAG će doprinositi razvoju svih sastavnica trokuta znanja te partnerstvu znanstvene i poslovne zajednice u svrhu postizanja društvenih izazova. Kako bi se održao kontinuitet svega navedenog, potrebno je u ovom planskom razdoblju operativno i strateški ostvariti cilj još potpunijeg uklapanja u europske (društveni izazovi) i nacionalne okvire financiranja (specifični strateški ciljevi i/ili prioritetna tematska područja i podpodručja). Navedeno podrazumijeva razvoj novih znanstveno-istraživačkih tema FGAG u interdisciplinarnom području znanosti (IPZ).

FGAG je uspostavio fleksibilnu organizaciju na način da se sukladno potrebama europskih i nacionalnih okvira financiranja, interdisciplinarne istraživačke teme dosada razvijane i istraživane u okviru katedri grupiraju u veće interdisciplinarne istraživačke grupe (s članovima i izvan Fakulteta) koje sudjeluju u radu pojedinog znanstveno-istraživačkog i umjetničkog projekta (ZIU projekt). Na ovaj način se može brzo odgovoriti na sve zahtjevnije izazove europskog i nacionalnog istraživačkog prostora u organizacijskom smislu grupiranja više istraživača iz različitih područja znanosti u jedinstvene projektne timove.


Znanstvene teme istraživanja

Znanstvene teme istraživanja na FGAG-u pripadaju području tehničkih znanosti u poljima koja su vezana uz građevinarstvo, arhitekturu i urbanizam te geodeziju i geoinformatiku. Današnji društveni izazovi traže uključenje i društvenih područja te se znanstvena istraživanja protežu i na interdisciplinarno područje. Održivi razvoj, danas ključni društveni izazov, postavlja niz novih ciljeva, posebno za obalna područja Mediterana. Stoga znanstvene teme istraživane na fakultetu uključuju održivo graditeljstvo, upravljanje izgrađenim okolišem s naglaskom na infrastrukturne sustave i graditeljsko nasljeđe, upravljanje prirodnim resursima i zaštitom okoliša, posebno gospodarenje te zaštitu voda i mora.

Organizacijskom reformom uspostavljeno je organizacijsko ustrojstvo zasnovano na suvremenom, projektno orijentiranom pristupu kombiniranom s temeljnim i tradicijskim funkcijama FGAG‐a u realizaciji njegove znanstveno-istraživačke djelatnosti. Organizacijsko ustrojstvo znanstveno‐istraživačke djelatnosti određuju:

  • ustrojstvene jedinice – 11 znanstveno‐istraživačkih i umjetničkih logičkih cjelina (ZIU LC), Ured za istraživanje i razvoj te objedinjeno upravljanje istraživačko razvojnim kapacitetima (UIR) i Laboratorij FGAG
  • niz znanstveno‐istraživačkih i umjetničkih projekata (ZIU projekti) s odgovarajućim projektnim aktivnostima

Na slici u nastavku prikazan je novi model organizacije FGAG-a za znanstvenu djelatnost. ZIU logičke cjeline s pripadnom laboratorijskom opremom predstavljaju istraživačke resurse fakulteta koji se angažiraju na ZIU projektima. ZIU projekti objedinjuju aktivnosti na jednoj ili više znanstvenih tema te svojim rezultatima nastoje doprinijeti rješenju zadanih društvenih izazova.


Znanstvene teme istraživanja i pripadni globalni ciljevi održivog razvoja prema kojima su usmjerne  prikazane su u nastavku: