Specijalizirana laboratorijska jedinica - Laboratorij za GIS i modeliranje podrške odlučivanju

OPIS

Istraživanje laboratorija se temelji na povezivanju GIS-a s upravljačkim, optimizacijskim i semantičkim modelima u jedinstveni sustav za podršku odlučivanju (SPO). Metode obuhvaćaju izradu koncepata i testiranje prototipova SPO-a koji uključuju geoprostornu bazu podataka i analize (GIS - SPO), eksperimentiranje s primjenom GIS - SPO-a u novim područjima, prilagodbu postojećih i izradu novih programskih aplikacija za pohranu, obradu, analizu i diseminaciju geoprostornih podataka.

Laboratorij sudjeluje u rješavanju problema društvenih izazova kroz europske, nacionalne i lokalne projekte. Nabava suvremene GIS - SPO opreme otvorila je mogućnost suradnje u znanstvenim istraživanjima i s gospodarstvom na lokalnoj razini i rješavanju društvenih problema na europskoj/globalnoj razini. Predviđa se suradnja u razvoju novih aplikacija i prototipova npr. unaprjeđenja sustava za podršku odlučivanja i upravljačkih sustava donošenja odluka u područjima upravljanja vodnim resursima, katastrofama, urbanom infrastrukturom, projektima, izradi e-servisa, geoportala i dr.

ZNAČAJNIJA OPREMA

• poslužitelj baza podataka i aplikacija, mrežni poslužitelj
  • grafička radna stanica
  • GIS računaona s 15 računala