Interreg projekti

 

Nove tehnologije za detekciju i analizu makro i mikroplastike u Jadranskom bazenu – NET4mPLASTIC

 

Ukupni proračun projekta: 2.478.640,00 €

Trajanje projekta: 01.01.2019. - 30.06.2022.

Voditelj ispred FGAG-a: dr. sc. Roko Andričević

 

Sažetak i opći cilj

Postoje vrlo ograničeni podaci o mikrootpadu i mikroplastici u Jadranskom moru, a nedostaju, kako standardni operativni protokoli za uzorkovanje, otkrivanje i kvantifikaciju mikroplastike, tako i pouzdani podaci o koncentracijama mikroplastike i sastavu polimera u morskom okolišu. Slijedom toga, postoji potreba za poboljšanjem i razvojem metoda za smanjenje vremena i napora u identifikaciji i otkrivanju mikro plastike.

Projektni pristup NET4mPLASTIC temelji se na suradnji između talijanskih i hrvatskih istraživačkih organizacija, malih i srednjih poduzeća i lokalnih vlasti u Italiji i Hrvatskoj u rješavanju zajedničkog izazova plastike i mikroplastike (MP) u Jadranskom moru. Projekt ima za cilj razvoj zajedničkih rješenja za praćenje distribucije plastike, definiranje njihovih utjecaja na ljudsko zdravlje i provedbu integrirane platforme povezane sa sustavom ranog upozoravanja. Projekt će koristiti postojeće sustave (transportni model i EWS) i inovativne tehnologije (bespilotne letjelice, integriranu platformu) koje će se istraživati i dalje razvijati kako bi se postigli glavni ciljevi projekta.

New Technologies for macro and Microplastic Detection and Analysis in the Adriatic Basin - NET4mPLASTIC počeo je 1. siječnja 2019., a osnovni cilj projekta je prikupiti podatke o rasprostranjenosti i sastavu mikroplastike uz hrvatsko i talijansko priobalno i morsko područje. Projekt je usmjeren ka poboljšanju kvalitete vode u moru primjenom zajedničkog integriranog pristupa kojim se identificiraju akumulacijske zone mikroplastike i kontrole za implementaciju bilo kojih mjera ublažavanja.

 

Specifični ciljevi

  1. poboljšati suradnju u razmjeni znanja o morskom otpadu i promjena tradicionalnih pristupa,
  2. poboljšati svijest stanovništva kroz razvoj sustava ranog upozoravanja s GIS bazom podataka i
  3. otkriti mikroplastiku u morskoj bioti i vezanih zagađivača kao potencijalnih rizika za ljudsko zdravlje.

 

Glavne aktivnosti

  1. Implementacija novih tehnoloških rješenja za praćenje mirkoplastike u morskom i priobalnom području;
  2. Razvoj zajedničke platforme otvorenog pristupa i Sustava ranog upozoravanja;
  3. Osmišljavanje brodske jedinice za terenske aktivnosti i instalacija jedinice na morske dronove za aktivnosti duž obale i na brodovima za pučinske aktivnosti;
  4. Standardizacija pristupa sažeta u smjernicama i preporukama za ribarstvo i plavo gospodarstvo u vezi s upravljanjem mikroplastikom i ograničenjima u poboljšanju kvalitete vode;
  5. Realizacija 8 terenskih istraživanja (voda, sediment i školjkaši) sa 160 uzoraka sedimenata, 32 uzorka iz rijeke i 64 uzorkovanja mikroplastike na morskoj površini (manta);
  6. Ispitivanje novih metodologija za recikliranje plastičnih predmeta, a posebno razvoj patenta.

 

Očekivani rezultati

Projektom će se unaprijediti znanje i razumijevanje utjecaja povezanih s makro i mikroplastičnim ostacima u obalnom i morskom okolišu okupljanjem različitih stručnjaka. Finalni će rezultat činiti procjena stanja znanosti, određivanje distribucije, obilja i utjecaja naslaga MP-a te podizanje javne svijesti putem online i offline diseminacije. Kao posljedica toga, očekivani rezultati su: 

  1. analiza stanja tehnike: ekološko, klimatološko i geomorfološko stanje područja istraživanja;
  2. karakterizacija pitanja vezanih uz upravljanje plažama i otpadom na istraživanim područjima;
  3. karakterizacija izvora mikroplastike;
  4. sakupljanje uzoraka mikroplastike na morskim i obalnim područjima i u školjkama; 
  5. poboljšano stanje kvalitete mora i obalnih područja pomoću inovativnih tehnologija i pristupa; 
  6. definiranje najboljih praksi za upravljanje, praćenje i procjenu mikroplastike; 
  7. razvoj senzorske platforme koja se postavlja na brodove ili morske bespilotne letjelice; 
  8. prognoziranje potencijalnih scenarija područja akumulacije mikroplastike (kreiranje mape); 
  9. uspostava sustav ranog upozoravanja i zajedničke GIS baza podataka za područja akumulacije mikroplastike koja se prognoziraju nakon događaja poput oluja / prelijevanja rijeke i slično; 
  10. premošćivanje jaza u nedostatka informacija u odnosu na mikroplastiku, morski ekosustav i ljudsko zdravlje: korelacija prijavljenih podataka, analitičkih ispitivanja morskih organizama i in vitro testova za procjenu rizika za zdravlje ljudi.

Na projektu surađuje pet partnera iz Italije: Odjel za fiziku i znanosti o Zemlji Sveučilišta u Ferrari (glavni partner), Fakultet građevinarstva i arhitekture Sveučilišta u Trstu, Regija Marche, Veterinarski zavod za javno zdravstvo Abruzzo i Molise Regije i Hydra Solutions SRL te četiri partnera iz Hrvatske: Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ, Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu i Prosoft d.o.o. iz Rijeke.

Projekt se financira u okviru 2014 – 2020 Interreg V-A, Italy – Croatia CBC Programme. Vrijednost projekta je 2.478.640,00 EUR od čega se 85% financira iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj. Predviđeno trajanje projekta je do kraja lipnja 2021. godine.

Poveznica na stranicu projekta NET4mPLASTIC