Akademska etika

Akademska etika obuhvaća etička načela i vrijednosti u znanosti i visokom obrazovanju: pravičnost i pravednost, ravnopravnost, poštenje, zakonitost, akademske slobode i izvrsnost, znanstvenu kritičnost. međusobno uvažavanje, zaštitu ljudskih prava i ljudskog dostojanstva, odgovornost u znanosti i visokom obrazovanju, poslovnim odnosima, odnosima prema javnosti, primjeni suvremenih tehnologija te zaštiti životinja i okoliša.

FGAG štiti akademske slobode i integritet, fundamentalne elemente akademske etike. Sve ustrojbene jedinice i tijela fakulteta dužna su skrbiti se za ostvarenje i unaprjeđenje akademskih etičkih načela i vrijednosti.


Dokumenti i tijela


Akademsko pisanje

Akademsko pisanje je pristup pisanju koji se koristi u akademskoj zajednici za pisanje seminarskih radova, završnih i diplomskih radova, znanstvenih članaka i disertacija, sveučilišnih udžbenika. Odlikuje ga sustavnost i sažetost te potkrepljenost navoda dokazima. Pisanju akademskih radova prethodi istraživanje, a koje traži poznavanje pretraživanja literature (više na stranicama Knjižnice FGAG-a). Sažetost akademskog pisanja odražava se i u strukturi pisanog rada koja uključuje četiri poglavlja: uvod s opisom teme, primjenjene metode, opis rezultata i diskusija. Za one koje žele znati više o svim fazama uspješnog akademskog pisanja počevši od definiranja teme, preko istraživanja literature do oblikovanja rada, argumentiranog stila pisanja te ispravnog citiranje i referiranja mogu detaljne upute naći u knjižici Akademsko pisanje autorice Vanje Pupovac (slobodan pristup ovdje).


Citiranje i referiranje

U svakom akademskog radu koriste se znanja i rezultati objavljeni u drugim radovima. U tekstu je potrebno označiti dijelove koji su preuzeti i navesti izvor, a što zovemo citiranje. Na kraju rada sastavlja se popis svih izvora u obliku bibliografskih zapisa, a što zovemo popis referenci ili popis literature. Ispravno i potpuno citiranje je izuzetno važno jer jasno odvaja dijelove rada autora od onih koji su preuzeti i time jednoznačno osigurava autorstvo. Izostankom citiranja, namjernog ili nenamjernog, dolazi do prisvajanja tuđeg autorskog dijela što se zove plagiranje. Plagiranje se izbjegava ispravnim citiranjem, parafraziranjem i referiranjem korištenih izvora. Što se i kako citira te više o stilovima citiranja opisano je u knjižici Akademsko pisanje autorice Vanje Pupovac (slobodan pristup ovdje).


Provjera plagiranja na FGAG-u

Plagiranje se smatra najtežim kršenjem akademskih etičkih načela, to je prisvajanje tuđeg autorskog djela. Plagiranje se najčešče odnosi na prepisivanje dijelova tuđih radova ili rezultata istraživanja uključujući i grafičke prikaze npr. grafikone i slike. Postoji i samoplagiranje kada se ponovno koriste vlastite prije objavljene ideje i rezultati istraživanja bez navođenja izvora. 

Etički kodeks FGAG-a, Pravilnik o stegovnoj odgovornosti studenata i Pravilnik o stegovnoj odgovornosti zaposlenika plagiranje smatraju stegovnim djelom za kojeg su predviđene sankcije.

Na FGAG-u, pravilnici i protokoli o završnim, diplomskim radovima i doktorskim radovima uključuju obveznu provjeru izvornosti/kontrolu plagiranja kroz sustav Turnitin. Upute, pristup i korisnička podrška za sustav Turnitin nalaze se na mrežnoj stranici ovdje, a sustav je slobodno dostupan svim studentima i nastavnicima fakulteta putem elektroničkih identiteta iz sustava AAI@EduHr.


Korisna literatura 

Pupovac, Vanja. Akademsko pisanje. Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci. Rijeka, 2021. Dostupno u slobodnom pristupu ovdje.

Marijanović, Branka; Stipčić, Ana; Tucaković, Marko. Kratke upute za akademsko pisanje. Fakultet elektrotehnike i računartsva Sveučilišta u Zagrebu. Zagreb, 2022. Dostupno u slobodnom prostupu ovdje

Gotal, Elvira. Citiram, dakle pišem: citiranje u 7 koraka. Blog Knjižnice Filozofskog Fakulteta u Zagrebu. Dostupno ovdje.

Gotal, Elvira. Pišem, citiram, dakle ne plagiram. Mrežna stranica Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Dostupno ovdje.

Hebrang Grgić, Ivana; Ivanjko, Tomislav; Melinščak Zlodi, Iva; Mučnjak, Dorja. Citiranje u digitalnom okruženju: Priručnik. Belin Šimić, Ana (ur.). CARNET. Zagreb, 2018. Dostupno u slobodnom pristupu ovdje.

SRCE; Centar za e-učenje. Pravilno korištenje tuđih i dijeljenje vlastitih obrazovnih sadržaja u e-kolegiju - Upute za nastavnike. Zagreb, 2020. Dostupno u slobodnom pristupu ovdje

Popis literature o metodologiji i etici znanstvenog rada dostupan je na poveznici ovdje.