Znanstveno-istraživački projekt sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj oznake: KK.01.2.1.02.0330 pod naslovom „Povećanje razvoja novih proizvoda drvne industrije koji se koriste u građevini“, u ukupnoj vrijednosti od 1.816.636,45 eura.
Partneri na projektu
Partneri na projektu su tvrtka Drvene konstrukcije d.o.o. iz Voćina koji je gotovo jedini proizvođač drvenih konstrukcija u Republici Hrvatskoj, te Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu. Tvrtka iza sebe ima nebrojene projekte od kojih zastaje dah kada su u pitanju drvene konstrukcije (npr. Dvorac u Virovitici, mostovi u Virovitici koji predstavljaju pravu umjetnost). FGAG upravo ima katedru za razvoj drvenih konstrukcija koje se koriste u građevinarstvu. Najpoznatija suradnja FGAG-a iz Splita i Drvenih konstrukcija d.o.o. ogleda se kroz suradnju na izgradnji Panonskog drvnog centra kompetencija koji je izrađen sav u drvu i za kojeg su sugestije i prijedloge kao i stručne savjete davali stručne osobe s Fakulteta.
Projektni tim tvrtke Drvene konstrukcije d.o.o. sačinjavaju:
- Mario Abramović, mag. ing. aedif.,
- Valentina Hamaček, mag. ing. aedif.,
- Ines Španiček Bićanić, mag. ing. aedif.,
- Petar Jeger, mag. ing. aedif.,
dok projektni tim Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu sačinjavaju:
- prof. dr. sc. Ivica Boko, mag. ing. aedif.,
- prof. dr. sc. Nikša Jajac, mag. ing. aedif. / prof. dr. sc. Alen Harapin, mag. ing. aedif.,
- izv. prof. dr. sc. Neno Torić, mag. ing. aedif.,
- izv. prof. dr. sc. Vladimir Divić, mag. ing. aedif.,
- doc. dr. sc. Ivana Uzelac Glavinić, mag. ing. aedif.,
- dr. sc. Marko Goreta, mag. ing. aedif.,
- Jelena Lovrić Vranković, mag. ing. aedif.,
- Tin Hržić, mag. ing. aedif. / Duje Milan, mag. ing. aedif.
Aktivnosti na projektu
1. Razvijanje metodologije proizvodnje lameliranih greda od 3 vrste drva
1.1. Razvijanje metodologije proizvodnje lameliranih greda od 3 vrste drva
1.2. Razvoj teorijskog modela ponašanja LLN od tvrdog drva (tvrdih listača)
1.3. Integralni model izbora tehnologije obrade materijala, vrste ljepila za ljepljenje lamela i tehnologije lijepljenja temeljen na višekriterijalnoj analizi i višekriterijalnoj metodi
1.4. Objavljivanje dobivenih rezultata objavljivanjem jednog rada na domaćoj ili međunarodnoj konferenciji
2. Određivanje materijalnih karakteristika tvrdog drveta i materijalnih karakteristika lameliranih uzoraka
2.1. Određivanje mehaničkih karakteristika ponašanja tvrdog drveta (tvrdih listača) i lameliranih uzoraka od tvdrog drveta i izrada elemenata LLN od tvrdog drveta
2.2. Statistička obrada rezultata ispitivanja mehaničkih karakteristika ponašanja tvrdog drva i lameliranih uzoraka i određivanje mehaničkih karakteristika istih
2.3. Integralni model izbora lameliranog nosača temeljen na višekriterijalnoj analizi i višekriterijalnoj metodi
2.4. Objavljivanje dobivenih rezultata objavljivanjem jednog rada na međunarodnoj konferenciji i jednog rada u međunarodnom časopisu
3. Istraživanje ponašanja lameliranih greda u relevantnom okruženju
3.1. Istraživanje ponašanja lameliranih nosača od tvrdog drva (tvrdih listača) izloženih kratkotrajnom i dugotrajnom opterećenju
3.2. Objavljivanje dobivenih rezultata objavljivanjem jednog rada u međunarodnom časopisu
Radionica: Održivi razvoj i utjecaj bioraznolikosti na razvoj drvne industrije i građevinskog sektora
U okviru projektne aktivnosti: 1.2. Razvoj teorijskog modela ponašanja LLN od tvrdog drva (tvrdih listača) održana je radionica pod nazivom:Održivi razvoj i utjecaj bioraznolikosti na razvoj drvne industrije i građevinskog sektora. Radionica je održana u Panonskom drvnom centru kompetencija u Virovitici dana 09. prosinca 2023. godine. U okviru radionice održana su dva predavanja: Bioraznolikost (link) i Održivi razvoj (link).
Intervju s Dekanom u nacionalnim novinama
Intervju s Dekanom izv.prof.dr.sc. Nenom Torićem, mag.ing.aedif. o odrađenim fazama projekta, kao i o očekivanjima od projekta u novinama Dalmacijanews nalazi se na linku.
Međunarodna konferenija “2023 8th International Conference on Building Materials and Construction - 8th ICBMC 2023”
Međunarodna konferencija o građevinskim materijalima i konstrukcijama pod nazivom “2023 8th International Conference on Building Materials and Construction - 8th ICBMC 2023” održana je od 17. do 20. ožujka 2023. godine u Kyoto-u, Japan.
Građevinski materijal je svaki materijal koji se koristi u građevinske svrhe. Mnoge prirodne tvari, poput gline, kamenja, pijeska i drva, čak i granja i lišća, koriste se izgradnju zgrada bilo primjenom u konstrukcijskim ili nekonstrukcijskim elementima. Osim prirodnih materijala u upotrebi su i mnogi umjetni proizvodi, neki više a neki manje sintetski. Proizvodnja građevinskog materijala etablirana je industrija u mnogim zemljama, a upotreba ovih materijala obično je segmentirana u posebne specijalizirane djelatnosti, kao što su nosive konstrukcije, stolarija, izolacija, vodoinstalaterski i krovopokrivački radovi.
Primarni cilj ICBMC 2023 je promicanje istraživačkih i razvojnih aktivnosti u građevinskim materijalima i konstrukcijama. Drugi cilj je promicanje razmjene znanstvenih informacija između istraživača, programera, inženjera, studenata i praktičara koji rade u struci. Konferencija se održava svake godine kako bi bila idealna platforma za razmjenu mišljenja i iskustava o građevinskim materijalima i konstrukcijama te srodnim područjima.
Članovi projektnog tima: prof. dr. sc. Ivica Boko, mag. ing. aedif., izv. prof. dr. sc. Neno Torić, mag. ing. aedif. i doc. dr. sc. Ivana Uzelac Glavinić, mag. ing. aedif. sudjelovali su na konferenciji s radom „Potential of hardwoods harvested in Croatian forests for the production of glued laminated timber“ (link). Rad je na konferenciji prezentirala doc. dr. sc. Ivana Uzelac Glavinić, mag. ing. aedif.

