26.ožujka 2025
Treća hrvatska konferencija o potresnom inženjerstvu - 3CroCEE
Od 19. do 22. ožujka 2025.godine, Split je bio domaćin Treće hrvatske konferencije o potresnom inženjerstvu (3rd Croatian Conference on Earthquake Engineering - 3CroCEE). Konferenciju su zajednički organizirali Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu i Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a održana je u splitskom hotelu Radisson Blu Resort & Spa. Na konferenciji je sudjelovalo 335 znanstvenika i stručnjaka iz 25 zemalja koji su predstavili rezultate svojih istraživanja u 153 izlaganja.
Hrvatska konferencija o potresnom inženjerstvu prvi put je održana u Zagrebu u ožujku 2021. godine kako bi se obilježila prva godišnjica zagrebačkog potresa iz 2020. godine te „protresla“ građevinarska zajednica i pružila platforma za razmjenu znanja, iskustva i vještina na temu potresnog inženjerstva, a time unaprijedila obnova i osvijestila nužna provedba aktivnosti za prevenciju buduće štete od potresa i umanjenja potresne ugroženosti (rizika). Prva konferencija je polučila veliki uspjeh, privukla je osim građevinara i arhitekte, seizmologe i kreatore politika. Budući da sjećanje na potres s vremenom blijedi, odlučeno je da se ova konferencija održava svake dvije godine na godišnjicu zagrebačkog potresa iz 2020. godine.
Svečano otvorenje ovogodišnje konferencije održalo se uz nazočnost potpredsjednika Vlade RH i ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branka Bačića, ministrice kulture i medija dr.sc. Nine Obuljen Koržinek, gradonačelnika grada Splita prof.dr.sc. Ivice Puljka, rektora Sveučilišta u Splitu prof.dr.sc. Dragana Ljutića, pročelnice Upravnog odjela za upravljanje nepokretnom imovinom, izgradnju i imovinsko-pravne poslove SDŽ Anamarije Bralić Silić, predsjednice Vijeća područnog odbora Split Hrvatske komore inženjera građevinarstva Lidije Nizić i ravnatelja Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske dr.sc. Damira Truta. Na samom početku, prisutnima su se obratili prof. dr. sc. Neno Torić, dekan Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu i prof. dr. sc. Josip Atalić s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je ujedno i predsjednik HCPI-a.
Prvog dana konferencije održan je okrugli stol „Primjeri dobre prakse u procesu obnove nakon potresa i potreba seizmičke klasifikacije zgrada u Hrvatskoj.“
Okrugli stol organiziran je s ciljem upoznavanja zainteresiranih sudionika s iskustvima Zagreba i Petrinje u obnovi nakon potresa, predlaganja preventivnih mjera koje je potrebno poduzeti prije potresa kako bi se smanjili ljudski gubitci i materijalne štete te podigla svijest o potrebi seizmičke klasifikacije postojećih građevina te pokrenula obnova najugroženijih objekata. Moderator okruglog stola bio je doc. dr. sc. Ivan Banović, a panelisti su bili: ministrica kulture i medija dr.sc. Nina Obuljen Koržinek, predsjednik Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo (HCPI) prof. dr. sc. Josip Atalić, posebni savjetnik ministra Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine doc.dr.sc. Dominik Skokandić, direktor tvrtke SPEGRA d.o.o. dr. h. c. Berislav Borovina, direktor tvrtke Studio Arhing d.o.o. Juraj Pojatina, predsjednik Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa te pročelnik Upravnog odjela za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava SDŽ Damir Gabrić te voditelj Odjela za civilnu zaštitu i vatrogastvo Grada Zagreba Dalibor Belegić.
Na konferenciji je šest vrhunskih stručnjaka i znanstvenika održalo plenarna izlaganja, a njih petero pozvana predavanja. Jedan od njih je Prof. Gian Michele Calvi iz talijanske Pavije, suosnivač i voditelj znanstvenih istraživanja zaklade EUCENTRE, suosnivač uglednog znanstvenog časopisa Journal of Earthquake Engineering, te predsjednik Međunarodnog udruženja za potresno inženjerstvo (IAEE), a govorio je o seizmičkoj izolaciji građevina. O modeliranju potresne opasnosti govorila je Dr. Helen Crowley, glavna tajnica zaklade GEM (Global Earthquake Model) i dobitnica nagrade William B. Joyner Američkog seizmološkog društva (SSA) i Istraživačkog instituta za potresno inženjerstvo (EERI).
Jedna od posebnosti ovog skupa jest uključenost seizmološke zajednice kroz sekciju za Inženjersku seizmologiju – kako bi se promovirala bolja suradnja između ove dvije struke, te otvorenost prema stručnjacima i građevinarima u praksi kroz mogućnost stručnog usavršavanja preko Hrvatske komore inženjera građevinarstva, glavnog sponzora ovog skupa. Tako su građevinari u sklopu usavršavanja imali priliku sudjelovati i na radionici na temu rekonstrukcije i obnove građevina koju je vodio glasoviti Prof. Amr Elnashai sa Sveučilišta u Houstonu.
Novina u ovogodišnjem 3CroCEE-u bilo je natjecanje studenata građevinarstva sa Sveučilišta u Osijeku, Rijeci, Zagrebu, Splitu i Mostaru koji su drugog dana konferencije na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu pokazali modele zgrada na kojima su radili posljednja dva mjeseca i testirali njihovu izdržljivost na potres simuliran mini platformom. Pobjednički tim bio je onaj sa Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Mladena Kusture. Također, održana je i posebna doktorska sekcija, a nagradu za najbolju prezentaciju dobila je Marina Poposka.
U sklopu konferencije održana su tri tehnička posjeta, uključujući predavanje i obilazak Dioklecijanove palače pod vodstvom doc. dr. sc. Snježane Perojević, posjet aktualnom gradilištu hotela Marjan te vođeni obilazak hvarskog Arsenala.
Konferencija se održala pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske i uz podršku Međunarodnog udruženja za potresno inženjerstvo (IAEE), Europskog udruženja za potresno inženjerstvo (EAEE) i Hrvatskog društva za potresno građevinarstvo.


















Foto: Milan Šabić